Vesti

Krčedinska ada, jedan od najvećih turističkih potencijala

Veliki broj novinara i fotoreportera učestvovao je u promo turi “Fotosafari na Krčedinskoj adi” koju je u subotu 29. avgusta organizovala Turistička organizacija opštine Inđija. Novinari iz Beograda, Novog Sada, regionalnih i lokalnih medija uživali su u čarima prirodnog rečnog ostrva, nastalog na prostoru takozvanog Koviljsko-petrovaradinskog rita.Krčedinska ada, oaza lepote i mira, poslednjih godina privlači sve veći broj posetilaca. Ona jedna od najvećih ada u ovom delu Podunavlja. Poznata je kao prava oaza netaknute prirode i životinjskog sveta – stanište je stotina konja, podolskih goveda, magaraca, svinja, brojnih vrsta ptica. Kao takva, pravi je raj za ljubitelje prirode, ekologije i fotosafarija i budi veliko interesovanje domaćih i stranih turista. Za sve njih obezbeđena je struja putem solarnih panela:„ Krčedinska ada je jedan od najvećih turističkih potencijala opštine. Ovih dana smo završili jedan mali projekat, reč je o solarnim panelima pomoću kojih je omogućeno da posetioci imaju struju. Opština Inđija je, za taj projekat obezbedila, 300 hiljada dinara i 300 hiljada dinara je obezbedilo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija“ objašnjava predsednik opštine Inđija Petar Filipović.

Promo tura je organizovana u sklopu “Dana stočara” koji se već nekoliko godina održavaju na ovom mestu, kaže direktor Turističke organizacije opštine Inđija Boris Paško:

„Imamo izuzetnu saradnju sa udruženjima stočara jer nam je zajednički cilj a to je promovisanje obale Dunava i svih turističkih potencijala koje ona ima. U organizovanju promo ture pomogli su nam Pokrajinski Zavod za zaštitu prirode, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i naravno opština Inđija.“

Domaćin na Krčedinskoj adi bio je Mile Plavšić, stočar iz Kovilja koji je novinarima govorio o najboljim danima Krčedinske ade:

„Ovde je nekada bilo oko 850 konja, 1000 grla krava, 3000 ovaca i toliko broj svinja a onda se neko setio da posadi šumu, uništi vrbe koje su stare preko 250 godina. Drago mi je što je ada danas zaštićeno područje, što se sprečilo njeno uništavanje i što još uvek postoje ljudi dobre volje, koji cene prirodu i vole životinje“, rekao je Mile Plavšić.

Pored obilaska ade i upoznavanja njenih prirodnih lepotaorganizovana je radionica – okrugli sto na temu „Turizam u zaštićenim područjima“, kao i degustacija specifičnih lokalnih proizvoda.