Tokom 2019. godine stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici pod rukovodstvom Biljane Lučić uz pomoć istoričara Gorane Lemajić, arheologa Alesandra De Rose i Radoslava Muždeke i istoričara Uroša Nikolića iz Zavičajnog muzeja u Rumi, pridružili su se radu na projektu Rimskog limesa – granice nekadašnjeg Rimskog carstva, koji je finansiran od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Projekat na širem nivou obuhvata učesnike iz 20 zemalja Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike koje okružuju Sredozemno more i područje dužine preko 7500 kilometara. U okviru ove inicijative, teži se stavljanju dela panonskog limesa koji se nalazi na teritoriji naše zemlje pod zaštitu UNESKO-a kako bi se, kao deo najvećeg spomenika kulturne baštine na svetu, popularizovalo i promovisalo kulturno nasleđe i naše zemlje. U procesu pripreme lokaliteta u Starom Slankamenu za nominaciju, Opština Inđija i Turistička organizacija opštine Inđija nadležnim institucijama pružaju podršku i pomoć.
„Panonski deo limesa u Srbiji, koji se nalazi u severnom delu naše zemlje, činio je sistem rimskih vojnih utvrđenja prvenstveno na desnoj, ali i na levoj obali Dunava duž obronaka današnje Fruške gore. Efikasna organizacija granice tokom rimskog perioda bila je osnovni način da se održi vladavina nad ogromnim carstvom, a veština rimskih graditelja, koncept organizacije, uticaj utvrđenja na razvoj naselja i danas podstiču veliko interesovanje. Takođe, dunavska obala vekovima je pružala pogodne uslove za nastanjivanje, a tragovi prisutnosti ljudskog života od paleolita do današnjih dana nalaze se skriveni duž lesnih profila koji se nadvijaju nad rekom.
Ugroženost ove vrste nasleđa usled industrijalizacije i rasta gradova intenzivirala je pitanje njegove zaštite. Kod nas se ostaci rimskog limesa nalaze se na arheološkim lokalitetima, vidljivim ili skrivenim ispod zemlje. Na preliminarnoj listi UNESKO-a, na administrativnom području Srema uključena su samo tri lokaliteta od 60 koliko ih je uvršteno na teritoriji naše zemlje. To su Mihaljevačka šuma u Čortanovcima (Ad Herkulem), Gradina u Starom Slankamenu (Akuminkum) i Gradina u Surduku (Ritijum). Na odabir lokaliteta uticalo je stanje istraženosti, mogućnosti prezentacije i saradnje sa lokalnom samoupravom u cilju sprovođenja efikasne nominacije. Nominacija podrazumeva da se državne, regionalne i lokalne vlasti uključe u prezentaciju arheološkog nasleđa. Od našeg zajedničkog rada, truda i zalaganja zavisi da li ćemo postati deo Dunavskog limesa kao brenda i da li ćemo uspeti da očuvamo arheološko nasleđe kao deo kolektivnog sećanja čovečanstva.“ navela je Biljana Lučić, diplomorani arheolog – konzervator Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici tokom snimanja terena u Starom Slankamenu.